Zpět do obchodu

Registrace

Jak správně vybrat LED pásek?

ElmetLight se specializuje prodejem profesionálních LED pásů a osvětlení. V nabídce společnosti ElmetLight najdete několik řad LED pásků. V článku níže si popíšeme charakteristiku a postup pro montáž LED pásu. 

 

Co TO JE LED pás?

LED pásky jsou ohebné samolepící pásy osazené LED diodami ( v některých případech i odpory a dalšími součástkami ). Díky jejich ohebnosti a malým rozměrům je možné LED pás použít téměř kdekoliv a na místech, kde by použití jiného světelného zdroje nebylo možné. 

 

LED pásky lze rozdělovat dle barvy, odolnosti nebo svítivosti. V nabídce společnosti ElmetLight najdete LED pásy v různých teplotách bílé barvy ( teplá až studená ), vícebarevné ( RGB ) pásky, pásky určené do suchých prostor, nebo pásky zalité v gelu odolné vůči vlhkosti nebo vytvořené přímo pro ponoření do vody. Všechny pásky jsou vybaveny odolnou oboustrannou páskou která drží na povrchu několik let. 

 

PRODLOUŽENÍ ŽIVOTNOSTI:

Všechny LED pásky doporučujeme instalovat do hliníkových chladících lišt. Lišty odvádí teplo a tím znatelně prodlužují životnost LED diod. 

Prodloužení životnosti lze zajistit instalací mimo přímé sluneční záření. Slunečním zářením může docházet k ohřívání LED pásku tedy i k pnutí a roztahování plošných spojů. To může mít za následek nefunkčnost některých modulů. 

 

Jak stříhat/dělit led pás?

LED pás lze stříhat i obyčejnými nůžkami. Je důležité LED pás přestřihovat pouze na vyznačených místech. Pás je možné stříhat v intervalech označovaných jako "segmenty". Obvykle má segment 2,5 , 5 nebo 10 cm. 

Při přestřižení pásku mimo vyznačené místo dojde k poškození celého segmentu, a ten již nebude svítit. 

 

Jak nalepím LED pásek?

Pásky jsou obvykle vybaveny lepící vrstvou s ochrannou nálepkou. Po odmaštění a očištění povrchu odlepte ochrannou nálepku, a opatrně nalepte led pás na povrch. Po nalepení LED pás již neodlepujte - mohlo by dojít k narušení vodivé vrstvy nebo plošných spojů a LED pás by přestal svítit. 

 

Plně voděodolné LED pásy nejsou standardně dodávány s samolepící vrstvou a pro jejich montáž doporučujeme použit silikon nebo hybridní lepidlo. 

 

Jakou svítivost/VÝKON LED pásků vybrat?

V nabídce ElmetLightu je několik řad 12V a 24V LED pásků v různých barevných provedeních.

LED pásky 4,8 W / metr
LED pásky 9,6 W / metr
LED pásky 12 W  / metr
LED pásky 14,4W / metr
LED pásky 20 W / metr

 

Svítivost LED pásků je seřazená od nejmenší po největší. Pro dekorativní osvětlení, osvětlení schodů, přisvětlení polic a vitrín je dostatečná střední svítivost.


Například pro osvětlení kuchyňské linky doporučujeme 12W / 15W LED pásky v barevném provedení neutrální bílá. 

 

Jaký je vhodný zdroj pro LED pásky?

Pro prodloužení životnosti LED zdroje je nutné počítat s 20% rezervou oproti příkonu světelného zdroje. V první řadě je nutné určit umístění zdroje a dle toho jeho požadovanou odolnost proti vlhkosti. Poté je třeba zvolit správné napětí, které musí být shodné s napětím LED pásku ( 12V / 24V ). Následně vybrat vhodný výkon zdroje - příkon pásku x počet metrů pásku. 

 

OVLÁDÁNÍ LED pásků

12V a 24V LED pásky lze stmívat. V nabídce máme několik druhů stmívačů.

Každý LED stmívač má maximální zatížení, které určuje, kolik LED pásků je možno na tento ovladač zapojit. Maximální zatížení se obvykle udává v Ampérech, nebo Wattech. 

Nestačí-li vám výkon stávajícího ovladače nebo například potřebujete prodloužit linku osvětlení, lze použít zesilovač RGB signálu a získat tím další potřebný výkon bez použití dalšího ovladače. Pro správné fungování je nutné na vstupu i výstupu u RGB zesilovače proklamovat RGB vstupy a výstupy.